ניתוח אף בהרדמה

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

מבצעים מטורפים מבית

מלאו את הטופס ונציג פרופורציה חוזר אליכם עם ההטבות הכי שוות!

ניתוח אף בהרדמהניתוח אף הוא ניתוח שכולל הרדמה. בחלק מהמקרים ההרדמה תהיה מקומית ואילו בחלק מהמקרים יהיה צורך בהרדמה כללית. סוג ההרדמה הנדרש לביצוע הניתוח ייקבע על ידי הרופא המנתח בהתאם לגורמים שונים. על כך נרחיב במאמר הבא. 

 

כיצד מתבצע ניתוח אף בהרדמה?

ניתוח אף בהרדמה מתבצע על ידי רופא מנתח שמומחה לניתוחי אף. הרופא המנתח הוא זה שיקבע את סוג ההרדמה הנדרשת לביצוע הניתוח בהתאם לפרמטרים כמו העדפת המטופל, מצבו הרפואי, סוג ההליך שמתבצע, מורכבות ההליך ועוד. כל שלב בניתוח מותאם לרצונו של המטופל. 

לביצוע ניתוח אף יש לקחת בחשבון את תכונות הפנים ואת עור האף שכן במהלך הניתוח משנים את העצם, הסחוס והעור ויש לבחון את השינוי הנדרש. בניתוח המנתח יבצע חתך חיצוני בבסיס האף בין הנחיריים ודרכו יקבל גישה לעצמות ולסחוס. במהלך הניתוח ניתן להגדיל או להצר את עצם האף, להסיר רקמה מחלק אחר בגוף או להשתמש במילוי סינתטי ועוד. בתום הניתוח המנתח ימקם סד שיתמוך בצורה החדשה של האף. לעתים יש צורך בתחבושות שיספקו תמיכה נוספת. 

הרדמה מקומית

אחת מהאפשרויות לביצוע ניתוח אף היא בהרדמה מקומית. הרדמה מקומית היא הרדמה בה מאלחשים ומטשטשים אזור ספציפי בגוף והמטופל נשאר ער. כלומר, על ידי הרדמה מקומית ניתן להפחית את התחושה באזור בו יתבצע הניתוח ולהפחית את הכאבים אך יש לקחת בחשבון שהמנותח נשאר ער ומודע להתרחשות במהלך הניתוח. כמובן שבניתוח אף בהרדמה מקומית האזור שיורדם יהיה אזור האף והפנים. 

הרדמה מקומית מתבצעת על ידי חומרים שונים כמו אופיאטים, מורפינים ועוד. חומרים אלה מנתקים את תאי העצב באזור המנותח וכך המטופלים לא מרגישים כאב בזמן ההרדמה. בתום הניתוח ההרדמה המקומית תפוג בהדרגה עד שתאי העצה יחזרו לפעילות מלאה באזור המורדם. 

 

הרדמה כללית

האפשרות השנייה לביצוע ניתוח אף היא בהרדמה כללית. הרדמה כללית היא הרדמה שמתבצעת על מנת לגרום למטופל לאבד הכרה. כאשר מבצעים הרדמה כללית המטופל למעשה נרדם ולא מרגיש או מודע לדבר שקורה בגופו. על ידי הרדמה כללית המטופל למעשה לא מרגיש שהוא באמצע הליך כירורגי. לאחר הרדמה כללית השרירים הופכים לרפויים והמנותחים שוקעים בשינה עמוקה. 

על מנת לבצע הרדמה כללית חשוב מאוד שיהיה רופא מרדים מומחה נוכח בחדר הניתוח מלבד לרופא המנתח. הרופא המרדים אחראי על ניטור הפרמטרים החיוניים בהם דופק, סטורציה ולחץ דם. 

קראו עוד: ניתוח אף ללא הרדמה כללית

כיצד נקבעת סוג ההרדמה?

כפי שציינו, סוג ההרדמה בה יתבצע ניתוח אף בהרדמה ייקבע על ידי הרופא המנתח. ההחלטה האם לבצע ניתוח בהרדמה מקומית או כללית תתבצע תוך דיאלוג עם המטופל. כמו כן הרופא המנתח ייקח בחשבון פרמטרים שונים כמו מצב בריאותי, אורך הניתוח, מורכבות הניתוח, העדפתו של הרופא ועוד. יש לקחת בחשבון שלכל אחת משיטות ההרדמה יש יתרונות וחסרונות שיש לקחת בחשבון לפני ההחלטה על סוג ההרדמה. 

 

מה היתרונות של ניתוח אף בהרדמה מקומית?

לניתוח באף בהרדמה מקומית יש מספר יתרונות בולטים. קודם כל, על ידי הרדמה מקומית ניתן לבצע את הניתוח כך שהמטופל לא יחוש כאבים כללים. עם זאת, לעומת ניתוח בהרדמה כללית, עם הרדמה מקומית הסיכונים פוחתים באופן משמעותי. הרדמה כללית היא הרדמה שכוללת מספר סיבוכים שונים בהם הקאות, סחרחורות, כאבי שרירים, טשטוש וכאבים בגרון כתוצאה מצינור ההנשמה. כמו כן עלולים להיות סיבוכים נוספים כמו הפרעות בקצב הלב, נזק לקנה הנשימה, פגיעה בשיניים, הפרעה בתפקוד מערכת השתן ועוד, אך מדובר על סיבוכים נפוצים פחות. 

לעומת הסיכונים הרבים הכלולים בהרדמה כללית, הרדמה מקומית כוללת פחות סיבוכים. בהרדמה מקומית המטופל נשאר ער ויכול לנשום בעצמו ולכן אין צורך להכניס צינור הנשמה למערכת הנשימה. על ידי כך כל הסיבוכים האפשריים הקשורים לכך יורדים. כמו כן, צינור הנשמה עלול להסתיר לרופא המנתח את הפנים במהלך הניתוח וכאשר אין בו צורך הפנים של המנותח יהיו חשופים לאורך כל הניתוח ויאפשרו למנתח להתנהל בצורה מדויקת ומקצועית. 

מה היתרונות של ניתוח אף בהרדמה כללית?

ניתוח אף בהרדמה כללית כולל גם הוא מספר יתרונות. בהרדמה כללית המטופל ישן ולא חש בשום שלב את ההתרחשות של ההליך הכירורגי. לעומת הרדמה מקומית בה המטופל ער ויכול לדבר, לזוז, להגיב ולהרגיש דברים מסוימים, בהרדמה כללית המטופל לא יזוז ולא יפריע בכלל להתנהלות של הניתוח. כמו כן, ישנם מקרים בהם מבצעים הרדמה מקומית וההרדמה עלולה לאבד את ההשפעה שלה באמצע הניתוח. בעקבות כך, המטופל עלול להרגיש כאבים במהלך הניתוח מה שיגרום לו להגיב בהתאם ולהפריע למהלך הניתוח. במצב כזה ניתן להעלות את מינון חומר ההרדמה אך התהליך עלול להפריע למהלך הניתוח. מסיבה זו, מנתחים רבים בוחרים לבצע ניתוח אף בהרדמה כללית מאחר שהמטופל ישן שינה עמוקה, לא מרגיש כלום, לא יכול להפריע למהלך הניתוח, ניתן להעלות את מינון ההרדמה בקלות בלי להפריע למהלך הניתוח וסף הלחץ של המנתח יורד. 

ד"ר אור בנאל ניתוחי אף

ד"ר אור בנאל ניתוחי אף

ד"ר אור בנאל מייסד המרכז לניתוחי אף בישראל. הפורטל המקצועי ביותר בתחום ניתוחי האף ונושאים נוספים נילווים.

מבצעים מטורפים מבית

מלאו את הטופס ונציג פרופורציה חוזר אליכם עם ההטבות הכי שוות!