אף שבור וניתוח לתיקון

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

מבצעים מטורפים מבית

מלאו את הטופס ונציג פרופורציה חוזר אליכם עם ההטבות הכי שוות!

ניתוח לאף שבוראף שבור, המכונה גם סדק בעצמות האף, מתבטא לעיתים קרובות בשבר בעצם גשר האף. הגורמים השכיחים לשבר באף כוללים ספורט מגע, קרבות פיסיים, נפילות ותאונות דרכים אשר גורמות לטראומת הפנים.

סימני ותסמיני אף שבור כוללים כאב, נפיחות ושטפי דם סביב האף ומתחת לעיניים. האף עלול להיראות עקום וייתכן שיתרחשו קשיי נשימה. הטיפול כולל הליכים ליישור האף. בדרך כלל אין צורך בניתוח לאף שבור.

מתי יש לפנות לטיפול רפואאו ניתוח אף שבור?

יש לפנות לקבלת טיפול רפואי דחוף אם אדם חווה שבר באף המלווה בתסמיני פגיעת ראש או צוואר, אשר עלולה להיות מסומנת באמצעות כאב ראש חמור, כאבי צוואר, הקאות או אובדן ההכרה, קשיי נשימה, דימום שלא ניתן לעצור אותו, שינוי ניכר בצורת האף אשר אינו קשור לנפיחות, כגון מראה עקום או מעוות, ונוזל מימי המתנקז מהאף. במקרים קיצונים ידרש המטופל לבצע ניתוח אף שבור.

אם הפגיעה באף חמורה פחות, ומלווה רק בכאב ונפיחות מתונה, ניתן לאפשר לנפיחות להתפוגג לפני פניה לקבלת טפול רפואי, על מנת שהרופא יוכל להעריך את הפגיעה באופן טוב יותר. יחד עם זאת, עדיף שלא להמתין למעלה משלושה עד חמישה ימים לפני קבלת ייעוץ רפואי, אם הסימנים והתסמינים אינם חולפים.

יש לקבל טיפול רפואי במקרים בהם הכאב או הנפיחות אינם משתפרים בהדרגה, האף נראה מעוות או עקום לאחר שהנפיחות התפוגגה, לא קיימת אפשרות לנשום באופן יעיל דרך האף, גם לאחר שוך הנפיחות, וקיים דימום תכוף מהאף המלווה בחום.

הבדיקות עליהן יש להקפיד לפני ניתוח אף שבור

הרופא עשוי לשאול את המטופל כיצד ומתי התרחשה הפציעה, האם התסמינים השתפרו מאז קבלת הפציעה, האם המטופל מסוגל לנשום בקלות דרך האף, האם הוא פעיל בספורט מגע, ואם כן, כמה זמן. בהמשך ילחץ הרופא בעדינות על החלק החיצוני של סביבת האף.

הוא יבדוק את פנים מעברי האף על מנת לאבחן את החסימה וסימנים נוספים של עצמות שבורות, תוך שהוא משתמש בחומרי הרדמה, תרסיס אף או זריקה על מנת להקל על נוחות המטופל במהלך הבדיקה. הרופא עשוי להמליץ על ביצוע סריקה ממוחשבת (CT), אם קיים חשד לפציעות אחרות.

כך מתבצע ניתוח אף שבור

במקרה בו השבר באף אינו גורם לעקמת או עיוות באף, יתכן שלא יהיה צורך בטיפול רפואי מורכב, והרופא עשוי להמליץ על צעדים לטיפול עצמי פשוט, כגון שימוש בקרח על האזור ונטילת תרופות לשיכוך כאבים. במקרים מורכבים יותר של אף שבור, הרופא עשוי לבצע ניתוח אף שבור. אם קיימת עקירה בעצמות והסחוס באף, הרופא יכול ליישר אותם מחדש באופן ידני באמצעות הליך כירורגי הנקרא הפחתה סגורה, אשר מתבצעת שבועיים לאחר השבר.

במהלך טיפול זה, הרופא ירדים את האזור באמצעות זריקה או תרסיס לאף על מנת להקל על חוסר הנוחות, יפתח את הנחיריים באמצעות ספקולום, וישתמש במכשירים מיוחדים על מנת ליישר מחדש את העצמות השבורות. במקרים חמורים, בהם פגע השבר במחיצת האף והוא גורם לחסימה או קשיים בנשימה, יתבצע ניתוח אף שבור על מנת ליישר מחדש את העצמות ולעצב מחדש את האף.

ניתוח אף שבור מתבצע בדרך כלל על בסיס אשפוז, והוא כרוך בתופעות לוואי דוגמת אי נוחות, נפיחות וחבורות אשר ישתפרו באופן משמעותי לאחר כשבוע.

ד"ר אור בנאל ניתוחי אף

ד"ר אור בנאל ניתוחי אף

ד"ר אור בנאל מייסד המרכז לניתוחי אף בישראל. הפורטל המקצועי ביותר בתחום ניתוחי האף ונושאים נוספים נילווים.

מבצעים מטורפים מבית

מלאו את הטופס ונציג פרופורציה חוזר אליכם עם ההטבות הכי שוות!