אילו השפעות יש לעישון על ניתוח אף?

אנחנו יכולים לעזור לכם! השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

מבצעים מטורפים מבית

מלאו את הטופס ונציג פרופורציה חוזר אליכם עם ההטבות הכי שוות!

ניתוח אף והפסקת עישוןעישון הוא הרגל גרוע, המשפיע על הבריאות בטווח הקצר והארוך. במקביל להשפעות הבריאותיות השליליות הישירות שנובעות מהעישון, מעשנים עשויים להימצא כבלתי מתאימים לביצוע של ניתוחים פלסטיים שונים.

חלק מהמנתחים אינם מוכנים לקבל לטיפולם אנשים שמעוניינים לעבור ניתוח אף במידה והללו לא מוכנים לחדול מעישון במשך זמן מה הן לפני הניתוח והן אחריו.

אבחון לפני ניתוח

במהלך האבחון לפני ניתוח אף, השאלות הראשונות אותן שואל הרופא את המטופל הן שאלות הנוגעות להרגלי חיים, שימוש בתרופות, או נוכחות אלרגיות. בנוסף, במהלך האבחון מבוצעים גם צילומים שונים של האף, לרוב מזוויות שונות, ונערך בירור גם בקשר לשאלה האם המטופל המועמד לניתוח נוהג או נהג לעשן בעבר.

חלק מהמנתחים הפלסטיים אינם מוכנים לנתח מועמדים שנוהגים לעשן כאשר אחרים אינם חד משמעיים בגישתם לנושא. יש שמוכנים לנתח גם מטופלים מעשנים, תחת תנאים מסוימים כאשר הם מקפידים לספר על הסיכויים הגדולים יותר להופעת תופעות לוואי שונות.

ההמלצה במהלך מפגש הייעוץ הראשון לפני ניתוח אף היא להפסיק לעשן למשך תקופה של שלושה ארבעה חודשים לפחות. מחצית התקופה תהיה לפני הניתוח והמחצית האחרת – לאחריו.

בין עשן לניתוח

כדי להבין מדוע יש בעיתיות למטופלים מעשנים לעבור ניתוח בכלל וניתוח קוסמטי בפרט, יש להבין שלעישון השפעה עמוקה על הפיזיולוגיה האנושית. היבט אחד של העישון שקשור לניתוח אף הינו ההשפעה של הסיגריות על הריאות ועל הנשימה של המעשן. לסיגריות השפעה מצטברת על יכולת התפקוד של הריאות באופן ישיר ובנוסף יש להן השפעה לא קטנה על יכולת הנשיאה של החמצן על ידי כדוריות הדם.

שני הגורמים הללו הם שגורמים למגוון רחב של סימפטומים בקרב מעשנים. תופעות של קוצר נשימה, קשיי נשימה, חרחורים וצפצופים הן רק חלק מהתופעות שמלוות את האדם המעשן. כאשר לוקחים בחשבון שניתוח אף כרוך בהרדמה, תהליך לא פשוט עבור הגוף האנושי, מסתבר שמצבו של האדם המעשן טוב עוד פחות.

השפעות העישון על ההחלמה מניתוח אף

ההיבט השני של העישון, מלבד הסיכון המוגבר שכרוך בתהליך ההרדמה עצמו נובע מהיכולת הטבעית של הגוף להחלים ממצבים של פגיעות שונות. ניתוח כולל ביצוע של פעולות שמעצבות מחדש את הרקמות באף ובפנים. בין היתר מבוצעים תהליכים של שיוף, חיתוך והסרה של רקמות, עור, עצמות סחוסים ועוד.

מטבע הדברים, לאחר הניתוח נוצרות גם רקמות צלקתיות, נפיחויות ובצקות שעל הגוף להתמודד עימם בתהליך הריפוי הטבעי. גם כאן, מצבו של האדם המעשן טוב הרבה פחות מזה של האדם שאיננו מעשן. היכולת של הגוף לרפא את עצמו יורדת במידה רבה, בשל ההשפעות של החומרים שנמצאים בסיגריות.

יתר על כן, הסיגריות הן בעלות השפעה ניכרת על כלי הדם בצורה שהגוף מתקשה להזרים דם לאזורים הנדרשים לעבור ריפוי. קשיים אלה מאריכים את זמן ההחלמה ולעיתים גם פוגעים באיכות ההחלמה עצמה.

עדיף להפחית, כדאי להפסיק

מכיוון שהסיגריות מזיקות לבריאות, אין ספק שכדאי לכל המעשנים לחדול מהרגל מזיק זה. עם זאת, אפילו להפחתה בכמות הסיגריות היומית יש השפעה טובה על הבריאות.

המעוניינים לעבור ניתוח אף, מתבקשים להפסיק את ההרגל המזיק לפחות חודשיים לפני הניתוח אם ברצונו לשפר את סיכוייו להחלים כהלכה.

ד"ר אור בנאל ניתוחי אף

ד"ר אור בנאל ניתוחי אף

ד"ר אור בנאל מייסד המרכז לניתוחי אף בישראל. הפורטל המקצועי ביותר בתחום ניתוחי האף ונושאים נוספים נילווים.

מבצעים מטורפים מבית

מלאו את הטופס ונציג פרופורציה חוזר אליכם עם ההטבות הכי שוות!